60 درصد خانه های روستایی کردستان در برابر حوادث مقاوم نیستند
شنبه، 17 اردیبهشت 1401
60 درصد خانه های روستایی کردستان در برابر حوادث مقاوم نیستند
سنندج- مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کردستان گفت: از 121 هزار واحد مسکن روستایی استان تاکنون 48 هزار و 695 واحد مقاوم سازی شده اند و تسریع در این روند بسیار ضروری است.

رضا قادری در گفت و گو با خبرنگار کورده واری آنلاین، اظهار کرد: کردستان یکی از استان‌های با جمعیت قابل توجه روستایی بوده و هم اکنون هزار و 700 روستای دارای سکنه در استان وجود دارد.

وی افزود: با وجود تلاش‌های شبانه روزی نیروهای بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در راستای ارائه خدمات عمرانی به روستاییان متأسفانه تاکنون تنها 40 درصد منازل مسکونی در روستاهای استان مقاوم سازی شده اند.

قادری اعلام کرد: از 121 هزار واحد مسکن روستایی استان تاکنون 48 هزار و 695 واحد مقاوم سازی شده است و هنوز 60 درصد از خانه‌های روستایی در برابر حوادث و بلایای طبیعی مقاوم نیستند.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کردستان اظهار کرد: اوضاع در مناطق غربی استان بسیار نگران کننده بوده و بر اساس شاخص مقاوم سازی تنها 20 درصد واحدهای مسکونی در این مناطق مقاوم سازی شده اند.

قادری افزود: باورهای عرفی مردم روستاهای مناطق غربی استان در خصوص تسهیلات بانکی موجب شده است که بسیاری از واحدهای روستایی در این مناطق هنوز مقاوم سازی نشود و روستاییان از دریافت تسهیلات بانکی سرباز می‌زنند.

وی خاطرنشان کرد: متأسفانه مناطق غربی استان نیز مستعد زلزله بوده و بر روی گسل اصلی مریوان- سیرجان واقع شده اند اما به دلیل باورهای محلی و عرفی در مقابل طرح‌های مقاوم سازی واحدهای روستایی مقاومت می‌کنند.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کردستان تصریح کرد: طی سنوات گذشته جلسات متعددی را با اعضای شورای افتای اهل سنت استان و شهرستان‌های غربی استان، روحانیون و معتمدین محلی برگزار کرده ایم اما تاکنون این رایزنی‌ها به نتیجه نرسیده است.

قادری از مقاوم سازی چهار هزار واحد مسکونی روستایی در سال جاری خبرداد و گفت: در 250 روستای استان پنج هزار و 298 قطعه زمین برای ساخت مسکن به مردم واگذار شده است و امسال هم 250 قطعه به متقاضیان واگذار می‌شود.

نویسنده: خبات ساعدی
چاپ خبر
ارسال نظر
*نام
ایمیل
*نظر